01.08.2017

Infrastruktura hybrydowa a monitorowanie wydajności


Panuje na rynku wyraźna tendencja do tworzenia infrastruktury hybrydowej. Współpraca najbardziej efektywnych elementów fizycznego i wirtualnego Data Center z publiczną i prywatną infrastrukturą chmurową może zaoferować elastyczność, zwinność oraz wysoką wydajność. I właśnie te zalety sprawiają że coraz więcej firm zaczyna interesować się podejściem hybrydowym. Według Gartnera do 2020 roku 90% organizacji zaadoptuje opcję zarządzania infrastrukturą hybrydową.


Jednak wraz z korzyściami obiecywanymi przez infrastrukturę hybrydową, istnieją ryzyka związane z łączeniem elementów, które normalnie działałyby niezależnie od siebie. Spowolnienia i przestoje, które stają się coraz trudniejsze do wyeliminowania, mogą mieć najbardziej destrukcyjny wpływ w wymiarze biznesowym i kosztowym. Zagrożenia te redefiniują sposób, w jaki działy IT muszą zarządzać sobą oraz infrastrukturą.

W efekcie zespoły IT zmieniają swoje podejście do zarządzania wydajnością. Zamiast koncentrować się na ogólnym czasie pracy i dostępności, przesuwają punkt ciężkości na wydajność aplikacji. W tym celu identyfikują aplikacje krytyczne dla organizacji i analizują, jak każda z nich pasuje do ekosystemu IT, oraz jaki priorytet ma każda aplikacja dla firmy. Posiadanie tej wiedzy sprawia, że łatwiej podjąć świadomą decyzję o tym, gdzie dana aplikacja powinna funkcjonować - czy będzie ona działać lepiej w chmurze publicznej lub prywatnej, czy też lepiej, gdyby została ulokowana w fizycznym centrum danych. Jak pokazuje doświadczenie coraz częściej występuje kombinacja wszystkich trzech elementów.

Obecnie bardzo często podkreśla się fakt, że firmy muszą działać w bardziej elastyczny sposób. Rolą działu IT jest rozpoznawanie potrzeb oraz dostosowywanie infrastruktury do zmieniających się priorytetów biznesowych. Wymaga to monitorowania zarówno wydajności aplikacji, jak również infrastruktury oraz posiadania właściwych rozwiązań umożliwiających przenoszenie aplikacji z chmury do centrum danych lub odwrotnie, jeśli jest to konieczne.

W wielu firmach mamy do czynienia ze znacznym wzrostem liczby narzędzi do monitorowania wydajności w infrastrukturze informatycznej. W niedawno opublikowanym raporcie Gartnera stwierdzono, że większość przedsiębiorstw posiada pięć lub więcej narzędzi przeznaczonych do monitorowania infrastruktury na jedno centrum danych. Chociaż narzędzia te dostarczają cennych informacji na temat sposobu działania infrastruktury, ich zakres jest często ograniczony. Mogą one wskazać problem z określonym urządzeniem, ale nie pokazują zachodzących w związku z tym korelacji tzn. w jaki sposób ten problem wpływa na inne komponenty lub na wydajność aplikacji. Posiadanie wycinkowego wglądu nie jest pomocne, bowiem jak można skutecznie rozwiązać określony przypadek, jeśli nie ma możliwości zrozumienia, dlaczego zaistniała dana sytuacja i jaki ma to wpływ na wspierane aplikacje. Konkluzja jest następująca - monitorowanie jednego elementu centrum danych w odosobnieniu nie daje wymaganego poziomu wiedzy. Niezbędne jest holistyczny spojrzenie, które zapewnia podejście app-centric pozwalające na gromadzenie danych i analizowanie każdego elementu infrastruktury. Zespoły informatyczne potrzebują jednego rozwiązania, które będzie monitorować całą infrastrukturę IT w sposób kompleksowy.

Idealnie sprawdzi się tu VirtualWisdom App-centric Infrastructure Performance Monitoring (IPM). Ta platforma analityczna jest obecnie jedynym na świecie rozwiązaniem umożliwiającym analizowanie środowiska SAN na poziomie sieci światłowodowej w czasie rzeczywistym. Pozwala monitorować środowiska heterogeniczne zarówno fizyczne, jak i wirtualne. Dostępna wersja rozwiązania wspiera platformy wirtualizacyjne takie jak VMware vSphere, IBM PowerVM, Microsoft Hyper-V i zapewnia administratorom pełny wgląd w zasoby wirtualne i fizyczne. Rozwiązanie wraz z sondą wydajnościową - VirtualWisdom NAS Performance Probe jest pierwszym w branży kompleksowym rozwiązaniem do monitorowania wydajności infrastruktury dla środowisk SAN i NAS, zwiększającym skuteczność analityki w obszarze infrastruktury fizycznej, wirtualnej i chmurowej.

Warto nadmienić, że technologia Virtual Instruments doskonale współpracuje z rozwiązaniami EMC takimi jak: VPLEX, VNX, VMAX, VIPR SRM czy XtremIO, wzbogacając je o warstwę analityczną i monitoring. Dzięki „zestrojeniu” platformy analitycznej VirtualWisdom z produktami EMC klienci zyskują wydajny system monitoringu, korelacji i analizy w oparciu o dane pozyskiwane z platformy VirtualWisdom. Platforma ta monitoruje każdą transakcję SCSI przy granulacji na poziomie niemal jednej milisekundy, co w efekcie daje lepsze wykorzystanie platformy serwerowej oraz macierzowej dzięki zastosowaniu narzędzi analityki i raportowania. Firmy zyskują w ten sposób pełen wgląd w czasie rzeczywistym w wydajność infrastruktury czy obciążenie aplikacji.
Beneficjentami rozwiązania są głównie klienci z sektora Enterprise. Platforma analityczna VirtualWisdom jest godna polecenia wszystkim organizacjom mającym duże centrum danych z infrastrukturą heterogeniczną oraz firmom, dla których krytyczne znaczenie ma maksymalne skrócenie czasu analizy, diagnozy i rozwiązania problemu w środowisku SAN. Technologia ta pokazuje bowiem cały przekrój środowiska SAN w czasie rzeczywistym, a co więcej momentalnie wskazuje miejsce wystąpienia awarii, co w przypadku środowisk heterogenicznych jest niezwykle pomocne.

Platforma ta jest polecana przedsiębiorstwom, dla których ciągła dostępność aplikacji krytycznych jest absolutnym priorytetem, gdzie nawet chwilowy spadek wydajności systemów usługowych – szczególnie transakcyjnych - powoduje znaczące straty finansowe.
Narzędzie posiada szereg unikalnych funkcji, których walory z pewnością doceni zarówno kadra kierownicza, kierownicy liniowi, jak również administratorzy aplikacji. Niemniej jednak głównym czynnikiem wzbudzającym zainteresowanie tą technologią jest pojawienie się macierzy flashowych co sprawia, że infrastruktura musi być odpowiednio dostrojona, aby zapewnić obsługę wysokiej ilości IOPS generowanych przez macierze tego typu. Dzięki platformie VI można uniknąć sytuacji, w której zastosowanie macierzy flashowej przy wąskich gardłach w sieci SAN, uniemożliwi wykorzystanie jej pełnego potencjału.

Nasze portfolio usług obejmuje audyt oraz monitoring infrastruktury serwerowej, sieciowej, pamięci masowych, systemów składowania danych i backupu. Tworzymy rozwiązania w oparciu o produkty wiodących dostawców technologii informatycznych, takich jak m.in.: Dell EMC czy HPE oraz niszowych producentów, jak na przykład Virtual Instruments (VI), którego jesteśmy wyłącznym partnerem w Polsce.


W przypadku pytań dotyczących technologii Virtual Instruments, zapraszamy do kontaktu.

Symmetry Sp. z o.o.
mobile: +48 22 203 46 00
e-mail: info@symmetry.pl
fax: +48 22 203 46 01
 www.symmetry.pl


Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X