19.10.2019

Symmetry pomogło zidentyfikować nieprawidłowości w rozliczeniach VAT


Symmetry we współpracy z SAS pomogło zidentyfikować nieprawidłowości w rozliczeniach VAT na setki milionów złotych.


Na początku br. Symmetry dostarczyło Ministerstwu Finansów narzędzia analityki biznesowej w oparciu o technologię SAS, wykorzystywane przez resort do identyfikowania potencjalnych nieprawidłowości w zakresie rozliczeń w podatku VAT. Celem implementacji było zwiększenie potencjału analitycznego i efektywności typowania podmiotów do kontroli podatkowych oraz innych działań weryfikacyjnych KAS (Krajowej Administracji Skarbowej). Efekty wdrożenia są bardzo zadowalające.

- Specyfika działania sektora publicznego nierozerwalnie łączy się z gromadzeniem i przetwarzaniem ogromnych ilości informacji. Jednym z największych wyzwań w kontekście rozwiązań w obszarze kontroli podatkowych i działań weryfikacyjnych jest integralność samych danych. Ponadto uwierzytelnianie, weryfikacja, standaryzacja, integracja i dopasowywanie danych są niezbędnymi elementami wdrożenia skutecznego narzędzia w zakresie nadużyć finansowych. Dlatego wspólnie z naszym Partnerem firmą SAS Institute Polska zaproponowaliśmy unikalne, hybrydowe podejście antyfraudowe w postaci SAS Detection and Investigation - komentuje Paweł Bociąga, Prezes Zarządu Symmetry Sp. z o.o.

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w swoim komunikacie, że w pierwszym półroczu 2019 r. dzięki wykorzystaniu Silnika Analiz zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku VAT 457 mln zł, mimo braku rejestracji do VAT. Narzędzie okazało się na tyle efektywne, że pozwoliło w zaledwie 3 miesiące wytypować nieprawidłowości w rozliczeniach VAT opiewające na kwotę 167,2 mln zł. Łącznie pula zaległości podatkowych osiągnęła poziom 300 mln zł. Szacowana wartość pozostałych nieprawidłowości w sprawach, w których wciąż prowadzone są kontrole podatkowe i czynności sprawdzające to 113,2 mln zł.

- Ministerstwo Finansów posiada teraz jeden z najbardziej rozbudowanych pakietów oprogramowania SAS, pozwalający na wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz analizy sieci powiązań do skutecznego i efektywnego typowania potencjalnych nadużyć podatkowych. Złożone algorytmy zwiększają trafność prowadzonych kontroli, co wpływa na optymalizację działań administracji oraz ograniczenie kosztów – powiedział Patryk Choroś, Business Development Director, SAS Institute Polska.
W ramach umowy zwartej z Ministerstwem Finansów, Symmetry było odpowiedzialne za dostarczenie oprogramowania wraz z zapewnieniem wsparcia producenta dla licencji pakietu SAS Detection and Investigation.


Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X