Centralizacja środowisk NAS

Centralizacja środowisk NAS


NAS służy powszechnie do przechowywania systemów plików, które obsługują aplikacje typu SQL Server, Microsoft Exchange. Rozwiązanie to zapewnia wyższą skalowalność pojemności w porównaniu z DAS. Ponadto pozwala na obsługę wielu urządzeń klienckich, serwerów i aplikacji.


Dedykowany serwer NAS udostępnia zasoby pamięci masowych za pośrednictwem sieć IP w oparciu o protokół NFS, CiFS, AppleTalk. Dzięki centralizacji zasobów pamięci masowych udostępnianych wielu serwerom, NAS jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznych. Zasoby te są bezpośrednio podłączone do serwera NAS z wykorzystaniem interfejsu FC bądź SCSI. Jednocześnie udostępnianie zasobów za pośrednictwem sieci IP pozwala na wykorzystywanie funkcjonującej infrastruktury sieciowej a tym samym daje zwrot nakładów poniesionych na inwestycję. Co więcej,  centralizacja obniża koszty zarządzania i umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów. Jest to także rozwiązanie, które zapewnia współdzielony dostęp do zasobów pamięci masowych w środowisku heterogenicznym, z wykorzystaniem sieci IP przy racjonalnej kosztowo implementacji.


Mimo wielu zalet, NAS posiada również słabe strony. Jedną z nich jest niska skalowalność będąca następstwem współdzielenia dostępu do danych poprzez serwer NAS. Z kolei niska wydajność wynika z ograniczonego dostępu do danych. Rozwiązanie NAS rekomendowane jest organizacjom wyposażonym w infrastrukturę, gdzie dostęp na poziomie plików jest wystarczający a niezawodność i wydajność nie mają krytycznego znaczenia. Zalety NAS doceniają szczególnie mniejsze firmy, które potrzebują prostych i skutecznych rozwiązań do przechowywania danych w postaci plikowej.


Większość dostępnych na rynku modeli NAS adresuje potrzeby małych i średnich firm. Rozwiązania te są wyposażone w funkcje obsługi zróżnicowanych protokołów umożliwiających dostęp do współdzielonych plików. Ponadto posiadają mechanizmy backupu oraz narzędzia do zarządzania plikami pozwalające na automatyczne raportowanie stanu wykorzystania pojemności pamięci i przydzielanie zasobów różnym użytkownikom.

Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X