Prywatne i publiczne chmury

Prywatne i publiczne chmury


Wybór środowiska cloudowego zależy od istniejącej infrastruktury, wielkości firmy oraz jej aktualnych potrzeb. Zastosowanie chmury obliczeniowej w biznesie nieustannie rośnie, zmieniając specyfikę dostarczania rozwiązań IT. 


Według badań opublikowanych przez Oxford Economics do 2017 / 2018 r. dwie trzecie firm przeniesie kluczowe procesy biznesowe do chmury. Popularność modelu cloudowego wzrasta. Świadczą o tym również dane z raportu firmy analitycznej  IDC (Worldwide Saas and Cloud Software 2012-2016). Wynika z nich, że rynek oprogramowania przeznaczonego do środowisk chmurowych osiągnął blisko 23 mld USD przychodu w 2011 r. i wzrośnie do 67 mld USD w 2016 r.


Symmetry specjalizuje  się we wdrażaniu rozwiązań cloudowych, oferuje usługi konsultingowe oraz integracyjne w zakresie wsparcia procesu budowania rozwiązania, migracji danych oraz zarządzania całym środowiskiem. Jako dostawca usług cloud computing pomagamy w wyborze optymalnego rodzaju środowiska, które najlepiej spełni potrzeby danej organizacji. Usługa ta jest dostępna w trzech modelach: jako chmura wewnętrzna (private cloud), zewnętrzna (public cloud) lub hybrydowa (hybrid cloud).


Chmura publiczna - usługi oraz infrastruktura znajdują się poza firmą, a dostęp do nich odbywa się przez Internet. Za pośrednictwem dedykowanego portalu, po dokonaniu rejestracji użytkownicy mogą korzystać z przestrzeni dyskowych,  przetwarzać dane i korzystać z innych usług.


Korzyści

 • elastyczność i łatwość użytkowania
 • możliwość wynajęcia mocy obliczeniowej oraz przestrzeni
 • łatwa i niedroga instalacja (koszty maszyn, aplikacji i działania są po stronie dostawcy usługi)
 • skalowalność zgodnie z potrzebami
 • optymalizacja kosztów (użytkownik płaci tylko za te zasoby, z których korzysta)


Chmura prywatna - firma korzysta z własnych, wewnętrznych usług IT, które są dostarczane określonej grupie użytkowników korzystających ze wspólnego systemu zabezpieczeń (firewall). Jest to sieć firmowa z bazą danych, które używają technologii cloud computing. Zarządzanie chmurą prywatną leży po stronie firmy.


Przetwarzanie danych w chmurze prywatnej jest utożsamiane z wirtualizacją (zazwyczaj serwerów), co nie jest zgodne z prawdą. Wirtualizacja ułatwia i przyspiesza wdrożenie chmury obliczeniowej, przy czym nie jest wymagana do tego aby ją stworzyć.


Korzyści

 • pula zasobów - możliwość  współdzielenia zasobów przez wielu użytkowników, co zwiększa  efektywność wykorzystania infrastruktury
 • elastyczność – możliwość szybkiego skalowania usług IT w górę lub w dół zgodnie z oczekiwaniami użytkowników
 • samoobsługa – automatyczne przydzielanie usług poprzez interaktywny portal lub system
 • kontrola i personalizacja - wyższa kontrola nad architekturą cloudową i możliwość personalizowania jej zgodnie z potrzebami


Chmura hybrydowa - jest to połączenie dwóch lub więcej odrębnych chmur (prywatnej, publicznej lub wspólnotowej) powiązanych ze sobą odpowiednimi technologiami pozwalającymi na przenoszenie danych i aplikacji. Model ten łączy zalety chmury prywatnej (lepsza odporność na awarie, pełna kontrola, zaufanie) i publicznej (większa elastyczność, niski koszt będący efektem ekonomiki skali, prostota). Z jednej strony firma dostarcza i zarządza zasobami wewnątrz organizacji, korzystając jednocześnie z konkretnych usług zewnętrznych dostawców.


Korzyści:

 • łatwość korzystania z zasobów prywatnych i publicznych
 • szybkie adresowanie potrzeb biznesu
 • wykorzystywanie standardowych aplikacji oraz innowacyjnych rozwiązań
 • lokowanie aplikacji we właściwej chmurze z zachowaniem optymalnego poziomu bezpieczeństwa, wydajności oraz kosztów i zgodności z regulacjami


Zdaniem analityków rynku IT, takich firm jak IDC i Gartner, chmura hybrydowa będzie przyszłością oraz wiodącym modelem dostarczania usług IT w dużych przedsiębiorstwach w ciągu najbliższych kilku lat.

Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X