Sieci SAN / iSCSI

Sieci SAN / iSCSI


Firma, która chce przestawić się z modelu DAS (Direct Attached Storage) na SAN (Storage Area Network) staje przed wyborem technologii łączy. Może zdecydować się na FC (Fibre Channel) lub na iSCSI (Internet SCSI). Aby podjąć właściwą decyzję trzeba kierować się przede wszystkim wydajnością i skalowalnością. Powinna także rozważyć kwestie dotyczące prowadzonego biznesu, takie jak wysokość budżetu czy rodzaj stosowanych aplikacji.


Internet SCSI (iSCSI) jest to protokół transmisji komend SCSI bazujący na sieci IP. Jego zaletą jest niski koszt, prosta obsługa i wysoka wydajność. iSCSI sprawdza się w środowisku, gdzie wydajność ma mniejsze znaczenie niż aspekt konsolidacji.


Z kolei Fibre Channel (FC) to interfejs spotykany często w architekturze sieci pamięci masowych (SAN), występujący głównie w największych środowiskach IT. Walorem FC jest przede wszystkim duża wydajność, skalowalność, niezawodność i dostępność.  Protokół ten charakteryzuje się znaczącym stopniem skomplikowania oraz wysoką ceną. Stosowany jest w rozległych Data Center oraz w środowiskach o dużym zapotrzebowaniu na wydajność.


W sytuacji udostępnienia systemów storage w sieci racjonalnym podejściem jest użycie rozwiązania iSCSI. W tym przypadku podłączenie serwera do sieci iSCSI odbywa się poprzez powszechnie stosowany kontroler Gigabit Ethernet. Jedynym warunkiem jest obecność aplikacji udostępniającej zasoby za pośrednictwem połączenia etherneowego, przy czym jest ona bezpłatna dla większości platform. Natomiast przyłączenie serwera do sieci FC jest równoznaczne z zainstalowaniem kontrolera HBA, sterowników oraz oprogramowania zarządzającego. Jest to przedsięwzięcie wymagające znacznych nakładów finansowych.Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X