Wirtualizacja desktopów

Wirtualizacja desktopów


Wirtualne środowisko pracy (VDI – Virtual Desktop Infrastructure) ogranicza wydatki związane  z utrzymaniem i serwisowaniem sprzętu. Zredukowany jest także koszt zabezpieczenia urządzeń przed szkodliwym oprogramowaniem i zarządzaniem uprawnieniami pracowników.


Dostęp do systemu operacyjnego i zasobów firmowych jest możliwy za pośrednictwem tzw. cienkiego klienta (z ang. thin client) - terminalu obsługującego aplikacje stworzone w architekturze klient-serwer. Centralny serwer, na którym znajduje się zwirtualizowane środowisko pracy przetwarza dane dla wielu stacji, uniezależniając je od platformy systemowej i sprzętowej.


Zaletą rozwiązania jest łatwe zarządzanie komputerami użytkowników i bezpieczeństwem oraz minimalizacja kosztów wsparcia technicznego i zasilania. Koncepcja VDI zapewnia kompletną funkcjonalność pracownikom mobilnym, oferując im w pełni bezpieczne środowisko pracy. Nie ma znaczenia, z jakiego systemu komputerowego korzysta użytkownik. Wystarczy dostęp do Internetu. W ramach architektury VDI wszelkie operacje odbywają się na poziomie Data Center. Urządzenie służy jedynie do ekspozycji wirtualnego środowiska pracy.


Korzyści:

  • centralne zarządzanie i pełen nadzór nad maszynami użytkowników
  • „desktop jako usługa” zapewnia użytkownikom komfort pracy analogiczny do zwykłego komputera PC
  • centralne tworzenie backupu oraz automatyczne przywracanie do działania po awarii
  • skalowalność i bezpieczeństwo rozwiązania
  • wzrost produktywności pracownikówCiasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X