Systemy NAS

Systemy NAS


NAS (Network Attached Storage) to nic innego jak pamięć masowa podłączona bezpośrednio do sieci komputerowej LAN za pomocą kabla Ethernet. Rozwiązanie to za pośrednictwem sieci pozwala na udostępnienie zasobów dyskowych serwerom oraz stacjom roboczym. Technologia ta ma głównie zastosowanie przypadku systemów współdzielących pliki przez komputery funkcjonujące w sieci.


NAS oferuje szereg funkcji w tym przechowywanie danych, współdzielenie plików sieci, a także mechanizmy archiwizacji i zabezpieczania przed utratą danych na skutek awarii. System dostępny jest w formie wolno stojącego dedykowanego urządzenia. Drugą opcja jest montaż systemu w szafie serwerowej. W tym przypadku instalacja wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji urządzenia, zabezpieczeń, dysków i wolumenów.


Urządzenia NAS to serwery posiadające własny system operacyjny. Są one zintegrowane z obudowami na dyski i posiadają jeden lub wiele interfejsów. Serwery te podłączone do sieci LAN pozwalają jej użytkownikom na korzystanie z zasobów NAS. Dostęp do informacji zgromadzonych w zasobach serwerów NAS jest możliwy dzięki sieci Ethernet oraz protokołów takich jak SMB, NFS, CIFS, AFP przez protokół TCP/IP. Urządzenia te dają także możliwość zdalnego zarządzania i konfigurowania zasobów. Co więcej, posiadają dodatkowe funkcje takie jak serwer FTP i WWW oraz przestrzeń dyskową przeznaczoną do pracy w chmurze. Istnieje także opcja wzbogacenia urządzenia NAS o moduły iSCSI. Jest to protokół umożliwiający transmisję danych SCSI w ramkach protokołu TCI/IP. Dzięki temu zasoby dyskowe w sieci Ethernet są rozpoznawane przez serwer jako dyski lokalne SCSI.


Urządzenia NAS mogą posiadać mechanizmy systemowe do wykonywania kopii migawkowych składowanych danych oraz systemy replikacji danych pozwalające na wykonywanie kopii danych z jednego na drugie urządzenie NAS. Oferujemy modele NAS dedykowane małym i średnim firmom, a także pamięci NAS z funkcją klasy SAN, które nie wymaga ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych na sieć Fibre Channel oraz jej infrastrukturę.


W naszej ofercie dostępne są pamięci NAS mające zastosowanie w przypadku:

  • baz danych udostępniających pliki jedynie do odczytu
  • systemów współdzielących pliki z zastosowaniem protokołu CIFS oraz NTFS
  • aplikacji przesyłających małe bloki danych przez sieć WAN


Korzyści

  • zwiększenie pojemności dla współdzielonych plików
  • prosta instalacja
  • łatwe utrzymanie
  • odpowiednie zaadresowanie wymagań systemów współdzielących małe pliki przez znaczną ilość urządzeń klienckich
Ciasteczka Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Polityka prywatności
Rozumiem, zamknij.X