Blog

Blogi

Co daje wirtualizacja sieci?

Idea wirtualizacji w wielkim skrócie sprowadza się do oddzielenia warstwy fizycznej od logicznej. Pierwszym tego typu zabiegiem były platformy Unixowe oparte o procesory w technologii RISK, gdzie prym wiodła firma IBM ze swoimi maszynami POWER. Była to „wirtualizacja fizyczna” zasobów serwerowych, pozwalająca na podzielenie zasobów procesora i pamięci RAM w ramach jednej maszyny fizycznej na kilka maszyn logicznych (LPAR). Stosowana technologia miała kilka wad, a jedną z nich była z pewnością cena maszyn oraz trudności związane z obsługą.

Pionierem w wirtualizacji na serwerach x86 okazał się Vmware czyli najpopularniejsza do dzisiaj platforma wirtualizacji serwerów, która powstała w związku z szybko rozwijającym się oprogramowaniem i jednocześnie adresowała potrzeby deweloperów w zakresie szybkiego i elastycznego dostępu do maszyn na potrzeby środowisk rozwojowych, testowych i produkcyjnych. Obecny vSphere, a właściwie ESXi okazał się strzałem w dziesiątkę i szybko zdobył uznanie na rynku, tworząc nowe możliwości dla działów IT.

Szybko rosnąca konkurencja w obszarze wirtualizacji serwerów (Microsoft HyperV, oraz wirtualizacja oparta na serwerach Linux) spowodowała, że Vmware poszedł dalej i rozpoczął wirtualizację pozostałych warstw przetwarzania danych. Przyszedł zatem czas na zwirtualizowanie warstwy przechowywania danych (storage), i tak powstał vSAN czyli macierz definiowana programowo (SDS Software-defined storage), umożliwiająca mówiąc w uproszczeniu umieszczenie w serwerach dużej ilości dysków twardych i zbudowanie na ich podstawie współdzielonych zasobów dyskowych. Rozwiązanie separujące fizyczne dyski od warstwy zarządzania wpływa przede wszystkim na uproszczenie związane z obsługą infrastruktury macierzowej, eliminuje potrzebę budowania sieci SAN oraz wprowadza możliwości automatyzacji procesów związanych z zarządzeniem storagem. 

Wirtualizacja sieci, sieć definiowana programowo, Software-defined networking (SDN)

Ostatnią warstwą do zaadresowania w zakresie budowy Software Defined Data Center została sieć.  Technologia sieci definiowanej programowo (Software-defined network, SDN) to podejście, które umożliwia dynamiczną konfigurację sieci w celu poprawy wydajności i monitorowania, co bardziej przypomina przetwarzanie w chmurze niż tradycyjne zarządzanie siecią. Statyczna architektura tradycyjnych sieci jest zdecentralizowana i złożona, podczas gdy obecne sieci wymagają większej elastyczności i łatwego rozwiązywania problemów. SDN próbuje scentralizować zarządzanie siecią poprzez oddzielenie procesu przekazywania pakietów sieciowych (data plane) od procesu rutowania (control plane). Control plane składa się z jednego lub większej liczby kontrolerów, które są uważane za mózg sieci SDN, w której zawarta jest cała jej inteligencja.

Wybór technologii związanej z SDN jest szeroki i zależy od konkretnych potrzeb klienta, ale główny podział jaki można zaobserwować dotyczy sieci dla DataCenter oraz sieci WAN. W jednym i drugim przypadku warstwa fizyczna przełączników sieciowych staje się tylko nośnikiem umożliwiającym przekazywanie pakietów przez wirtualne przełączniki znajdujące się w warstwie logicznej. Dzięki takiemu podejściu zarządzanie warstwą L2 i L3 przestaje mieć tak duże znaczenie jak dotychczas, a administratorzy oraz specjaliści od bezpieczeństwa mogą skupić się na komunikacji pomiędzy aplikacjami, zarządzając komunikacją na poziomie warstwy L7.

W efekcie separacja w komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami w sieci sprowadza się do komunikacji nie pomiędzy poszczególnymi podsieciami (vLAN), ale pomiędzy poszczególnymi usługami. To pozwala na zabezpieczenie (odseparowanie) komunikacji nawet dla maszyn znajdujących się w tej samej podsieci. Powyższe możliwości dotychczasowo niedostępne dla klasycznych sieci wpływają na podniesienie elastyczności środowiska oraz mają kolosalne znaczenie w zakresie automatyzacji usług co jest niezwykle ważne w erze cloud computingu.

Jak wirtualizacja sieci może zmienić ekosystem korporacyjny, i jakie są jej największe zalety?

Posiadanie elastycznego oraz przyszłościowego środowiska IT otwiera firmom drogę do wielu korzyści. Gdy zasoby sieciowe, sprzętowe i funkcjonalne łączą się, tworząc sieć wirtualną, procesy i systemy działają nieco inaczej, a w  wielu przypadkach znacznie lepiej. Z pewnością wiele rzeczy zmienia się podczas przechodzenia z sieci fizycznej do sieci wirtualnej.

Oto niektóre z najważniejszych zalet wirtualizacji sieci, jakie może uzyskać organizacja:

  • Niższe koszty sprzętu

Posiadając środowisko zasilane software’owo eliminuje się wysokie koszty sprzętu, urządzeń oraz obciążenie związane z ich utrzymaniem.

  • Większa oszczędność energii

Posiadanie mniejszej puli urządzeń oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, a to jest równoznaczne z niższymi rachunkami za energię. Jest to także istotny krok w kierunku proekologicznego działania organizacji.

  • Szybsza realizacja

Sieć wirtualna szybko śledzi wiele procesów i zadań, zapewniając łatwy dostęp do informacji.

  • Efektywne przywracanie i odzyskiwanie danych po awarii

W przypadku awarii lub utraty danych w firmie lub sieci, czas odzyskiwania może być krótszy w przypadku sieci wirtualnej.

  • Rozszerzona ochrona

Zintegrowane wymagania dotyczące zgodności, bezpieczeństwa sieci i inne ważne zasady wzmacniają bezpieczny charakter sieci wirtualnej.

  • Elastyczność i skalowalność

Wdrożenie wirtualizacji sieci rozpoczyna się od obecnego stanu firmy, ale środowisko IT jest przygotowane do elastycznego skalowania dostosowanego do rozwoju i ewolucji firmy.

Wdrożenie wirtualizacji sieci na poziomie korporacyjnym może mieć natychmiastowy wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Zwiększona wydajność i produktywność, zmniejszone koszty sprzętu i energii, wyższy poziom bezpieczeństwa, skalowalność i szybsze odzyskiwanie danych to istotne powody, dla których warto rozważyć przeniesienie firmy do sieci wirtualnej.

Wirtualizacja sieci i co dalej?

Naturalną konsekwencją wirtualizacji na poziomie serwerów, przestrzeni dyskowych i sieci są rozwiązania hiperkonwergentne łączące w sobie zalety wszystkich powyższych technologii w jedną centralną, łatwo skalowalną i uniwersalną platformę na bazie, której można budować środowiska chmurowe we własnym Data Center. Ale o tym w następnym wpisie 😊

Dowiedz się więcej na temat wirtualizacji sieci. Sprawdź jak radykalnie ulepszyć środowisko IT na wszystkich poziomach działalności.

Zapewniamy wsparcie przy projektach z zakresu wirtualizacji sieci. Przeprowadzamy analizę potrzeb, realizujemy wdrożenia, migracje, oferujemy usługi zarządzania, monitorowania oraz aktualizacje. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: e-mail: [email protected], tel. +48 22 203 46 00.

 

 

 

 

Więcej wpisów w blogu

thumbnail
thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.