Blog

Blogs

Globalne statystyki na temat CyberSecurity

Przewiduje się, że globalne szkody spowodowane cyberprzestępczością sięgną 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 roku.

Mierząc skalę tego zjawiska wielkością gospodarki państwa, wówczas cyberprzestępczość, która według przewidywań wyrządzi szkody w wysokości 6 bilionów USD na całym świecie w 2021 r. byłaby ona trzecią co do wielkości gospodarką świata po USA i Chinach.

 

Według prognoz globalne koszty cyberprzestępczości będą rosły o 15 % rocznie w ciągu następnych pięciu lat, osiągając 10,5 biliona USD rocznie do 2025 roku, w porównaniu z 3 bilionami USD w 2015 roku.

 

Koszty związane z cyberprzestępczością obejmują uszkodzenie i zniszczenie danych, kradzież pieniędzy i własności intelektualnej, utratę produktywności, kradzież danych osobowych i finansowych, defraudację, oszustwo, zakłócenie normalnego toku działalności po ataku, dochodzenie kryminalistyczne, a także szkody w kontekście reputacji.

 

W latach 2017 – 2021 wydatki na cyberbezpieczeństwo przekroczą 1 bln USD

 

Rynek cyberbezpieczeństwa kontynuuje wzrost zbliżając się do wartości biliona USD. W 2004 roku światowy rynek cyberbezpieczeństwa był wyceniany na 3,5 mld USD, natomiast w 2017 roku miał być wart ponad 120 miliardów USD. W ciągu 13 lat rynek cyberbezpieczeństwa wzrósł ok. 35-krotnie. Przewiduje się, że globalne wydatki na produkty i usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa przekroczą 1 bilion USD (łącznie) w ciągu pięciu lat (od 2017 do 2021 roku).

 

Do końca 2021 r. na świecie pojawi się aż 3,5 mln wakatów w obszarze cyberbezpieczeństwa

 

W większości przypadków pracownik działu IT zajmuje się kwestiami dotyczącymi cyberochrony. Osoby te angażują się zabezpieczanie aplikacji, danych, urządzeń, infrastruktury oraz użytkowników. Według Cybersecurity Ventures w 2021 roku pojawi się 3,5 miliona niewypełnionych miejsc pracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w ujęciu globalnym.

Dla doświadczonych ekspertów w dziedzinie cybersecurity stopa bezrobocia w 2021 r. wyniesie 0%. W związku z rosnącą falą cyberataków podobna sytuacja utrzyma się przez kolejnych 5 lat.

 

Przewiduje się, że koszty szkód spowodowanych przez oprogramowanie ransomware wzrosną ponad 57-krotnie od 2015 do 2021 roku

 

Według szacunków globalne koszty szkód wywołanych przez ransomware osiągną 20 miliardów USD w 2021 roku, w porównaniu z 325 milionami USD w 2015 roku. Ataki ransomware na organizacje opieki zdrowotnej wzrosną czterokrotnie od 2019 do 2021 roku. Cybersecurity Ventures spodziewa się, że firmy będą atakowane co 11 sekund do 2021 roku, w porównaniu z 14 sekundami w 2019 roku. Skala zjawiska pokazuje, że ​​ransomware jest dynamicznie rozwijającym się rodzajem cyberprzestępczości. Jednocześnie w ciągu najbliższych 5 lat częstotliwość ataków ransomware na rządy, firmy i konsumentów będzie nadal wzrastała.

 

Do 2022 r. ataki na użytkowników obejmą 6 miliardów osób

 

W 2017 roku liczba użytkowników Internetu osiągnęła poziom 3,8 miliarda (ok. 51 % światowej populacji), w porównaniu z 2 miliardami w 2015 roku. Według prognoz Cybersecurity Ventures do 2022 r. z Internetu będzie korzystało 6 miliardów użytkowników (75 procent przewidywanej światowej populacji), a do 2030 roku liczba ta będzie wynosiła ponad 7,5 miliarda.

 

Źródło: Cybersecurity Ventures

More Blog Entries

thumbnail

Jak sztuczna inteligencja zmienia firmy?

Obecnie ilość gromadzonych i przetwarzanych informacji jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Fakt ten w pewien sposób rewolucjonizuje sposób działania organizacji. Firmy wykorzystują zaawansowaną analitykę, aby uzyskać przewagę konkurencyjną na swoich rynkach, nieustannie zmieniając modele biznesowe w miarę rozwoju technologii w tym obszarze. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i machine learningu zmienia analitykę biznesową i czego możemy się spodziewać po AI w kontekście przyszłości.